strona główna
 

POŁÓG - POŁOŻNA RADZI

Każda z Nas przygotowuje się do przyjścia na świat dziecka. To długi okres dziewięciu miesięcy. Urodzenie dziecka i wchodzenie w rolę matki (rodziców) jest wspaniałym i niepowtarzalnym przeżyciem, pełnym radości, miłości i dumy. Jednocześnie jest jednym z trudniejszych momentów w życiu kobiety i mężczyzny, wymagającym zmian w niemal wszystkich sferach życia. W pierwszych dniach po porodzie następuje szereg zmian w organizmie kobiety, zarówno fizycznych jak i psychicznych. Rozpoczyna się okres połogu, który trwa od 6-8 tygodni. W tym czasie organizm regeneruje się i wraca do stanu sprzed ciąży i porodu, podejmuje też nowe funkcje związane z karmieniem dziecka. Kobieta musi być cierpliwa i nauczyć się dbać o swoje ciało oraz samopoczucie, a na pewno sprawność i równowaga hormonalna szybko wrócą do normy. Poród jest wysiłkiem. Odczuwamy więc ból mięśni, ud, kości ogonowej, kości miednicy i bioder. Obkurcza się cały dół brzucha. Nie należy się niepokoić, tylko spokojnie kilka razy w ciągu dnia położyć się na brzuchu lub boku, wziąć ciepły prysznic, posmarować bolesne miejsca. Podczas karmienia ważne jest aby wybrać jak najwygodniejszą pozycję. Jeżeli podczas porodu nacięto krocze, miejsce szycia jest bolesne, obrzęknięte, należy o nie dbać szczególnie. Siadać można na specjalnym kółku wtedy ból z pewnością będzie mniejszy. Po każdej wizycie w toalecie trzeba się podmywać, często zmieniać podpaski. Jeśli ból utrzymuje się przykładać można kostki lodu zawinięte w serwetki, kompresy z roztworem arniki, stosować Tantum Rosa lub kremy przeciwbólowe. Nie zalecane jest noszenie zbyt obcisłych, elastycznych majtek lub spodni. Zdarza się, że poród odbywa się poprzez wykonanie cięcia cesarskiego, rana na brzuchu też wymaga prawidłowej pielęgnacji. Myjemy mydłem, pod ciepłym strumieniem wody, osuszamy miękkim ręcznikiem, wietrzymy. W czasie gojenia macica wydziela krew, śluz, tkanki są to tak zwane odchody połogowe. Początkowo krwiste, później brązowo-czerwone, brązowe, w końcu białe, surowicze. Zanikają około 4 tygodnia połogu.
Do higieny używamy preparatów kojących, odkażających, przeciwzapalnych, kory dębu, naparu rumianku, azucalenu, rivanolu.

Ciekawym rozwiązaniem w znoszeniu dolegliwości okolic krocza jest zastosowanie leku Tantum Rosa. Lek ten charakteryzuje się działaniem przeciwzapalnym, przeciwbólowym oraz antyseptycznym. Co bardzo istotne lek działa miejscowo, zmniejszając dyskomfort okolic krocza znosząc dolegliwości takie jak ból czy uczucie świądu. Takiego typu działanie zostało potwierdzone w badaniach klinicznych wśród kobiet w okresie wczesnego połogu. Tantum Rosa używać można raz dwa razy dziennie przez kilka dni. Lek sprzedawany jest w aptekach i nabyć go można bez recepty.

Poród to nie choroba, a więc kobieta nie powinna unikać ruchu i ciągle leżeć. Wczesna aktywizacja fizyczna położnicy ma wpływ na prawidłowy przebieg połogu. Powoduje wzmożony przepływ krwi, poprawia stan mięśni i ułatwia wydalanie odchodów połogowych. Pobudza prawidłowe funkcjonowanie jelit, ułatwia oddawanie moczu.

Ze szwem rany krocza czy brzucha nic się nie stanie. Kiedy minie ból krocza pamiętać należy o ćwiczeniach wg Kegla. Napinamy i rozluźniamy mięśnie pochwy, zwieracza cewki moczowej oraz odbytu, kilka razy w ciągu dnia. Bywa, że kobieta ma podsinione, przekrwione i popękane naczynka krwionośne w gałkach ocznych - to efekt parcia podczas porodu. Wystarczy stosowanie przez okres kilku dni chłodnych kompresów. Nadmierna potliwość to efekt pozbywania się przez organizm nagromadzonych płynów w czasie ciąży. Zaczyna się okres laktacji. Wzbieranie mleka w gruczołach sutkowych może sprawić , że piersi są napięte, twarde, bolesne w dotyku. Noszenie wygodnego biustonosza ( także w nocy) i częste przystawianie dziecka do piersi pozwoli nam tego uniknąć. Kiedy matka "dotrze się" z dzieckiem i dojdzie do równowagi między jej podażą mleka, a popytem na nie u dziecka z reguły kłopoty mijają. Zdarza się, że na brodawkach pojawiają się pęknięcia i drobne ranki. Można na kilka godzin wstrzymać karmienie tą piersią, smarować brodawki własnym pokarmem, osuszać, zastosować maść kojącą, ostatecznie kapturek ochronny. Ciąża i poród wywierają ogromny wpływ na organizm i umysł kobiety. Bardzo ważne jest duchowe wsparcie ze strony najbliższej rodziny i pomoc w domowych obowiązkach.

Położna rodzinna
Majka Łapko

 

NAPISZ DO NAS

NOTA PRAWNA

KONTAKT